Drodzy Nauczyciele, Uczniowie, Pracowni Administracji i Obsługi, Uczniowie

Szanowni Rodzice!

Mamy za sobą kolejne 10 miesięcy wytężonej pracy. Rok, w którym trzeba było stawić czoła zwykłym trudnościom szkolnego życia oraz nowym wyzwaniom. Rok 2021/2022 zapamiętamy jako kolejny wyczerpujący i wymagający przez to, że dom ponownie stał się klasą szkolną i miejscem pracy dla uczniów i wielu dorosłych. W tym roku jesteśmy bogatsi o doświadczenia z nauki zdalnej, nauczania hybrydowego i ponownie okazało się, że nauka lub praca mogą nabrać innego wymiaru, a wsparta nowoczesnymi aplikacjami, rozwinęła inne obszary życia. Wszyscy doświadczyliśmy i nadal doświadczamy, jak łatwo jest stracić spokój, dorobek życia i poczucie bezpieczeństwa. Wojna toczy się przecież tuż obok. Doświadczyliśmy również, że możemy pomagać sobie i innym i poczuć się wielką wspólnotą. Od lutego w naszej szkole rozpoczęło naukę 15 uczniów z Ukrainy, dziękuję za wsparcie, które otrzymali od nas wszystkich.

 Drodzy uczniowie, dzisiaj odbieracie świadectwa tej swojej ciężkiej pracy. Niektórzy z wyróżnieniem. 23 uczniów klas 4-8 zostało laureatami stypendium Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Odkrywców Polskiej Miedzi w Chocianowie za wyniki w nauce, 12 uczniów zostało nominowanych do Nagrody Burmistrza Miasta i Gminy Chocianów, 4 uczniów naszej szkoły uzyskało ponadto nominację o stypendium za osiągnięcia naukowe i sportowe Ministra Edukacji i Nauki. Są wśród nas Laureaci Zdolnego Ślązaka, Olimpiady Kopernika oraz Brązowi Medaliści Mistrzostw Polski w szachach. Ci uczniowie udowodnili, że nawet w trudnych warunkach, można osiągać bardzo dobre i celujące wyniki oraz wygrywać na niwie sportowej. „Cena sukcesu to ciężka praca, poświęcenie i determinacja, by niezależnie od tego, czy w danej chwili wygrywamy, czy przegrywamy dawać z siebie wszystko”, powiedział Vince Lombardi. Każdy, kto stawia sobie ambitne cele, wie że nic samo się nie zrobi, ale smak sukcesu wspaniale smakuje.

 Gratuluję wszystkim uczniom wyników w nauce, rodzicom wspaniałych Pociech, młodych Polaków, którzy już dzisiaj tworzą naszą przyszłość. Sukces ucznia, jest siłą składową wszystkich, którzy z nim pracują, nauczycieli oraz pracowników, których nie widać na co dzień, a są przecież. Nie wystarczy marzyć, trzeba jeszcze wiele zrobić, chociaż od marzeń wszystko się zaczyna. Życzę Wam, aby wyniki egzaminu ósmoklasisty spełniły Wasze oczekiwania i stały się trampoliną do sukcesu.

 Dzisiaj żegnamy 112 ósmoklasistów, Absolwentów naszej szkoły. Życzymy Wam, abyście kontynuowali naukę w wymarzonych szkołach i rozwijali swoje talenty. „Idź swoją drogą, bo w tym cały sens istnienia, żeby umieć żyć” śpiewał znany wokalista Ryszard Ridel. Słowa, które oddają sedno wychowania i nauczania. Trzeba umieć poradzić sobie w życiu oraz na trudnym rynku pracy. Odnoście sukcesy, cieszcie się życiem, ale przede wszystkim bądźcie dobrymi ludźmi. Wielkie słowa uznania należą się waszym Wychowawcom za wsparcie, pomoc oraz czasami konstruktywną krytykę. Pięknie oddał słowami zadanie wychowawcy Janusz Korczak „Dobry wychowawca, to taki, który nie wtłacza, a wyzwala, nie ciągnie, a wznosi, nie ugniata, a kształtuje, nie dyktuje, a uczy, nie żąda, a zapytuje – przeżyje wraz z dziećmi wiele natchnionych chwil.” W tym miejscu dziękuję wszystkim nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi za intensywną pracę i wspaniałą atmosferę. Jestem dumna z naszego zespołu, a rok 2021/2022 był kolejnym trudnym i pouczającym doświadczeniem. Pokazał, jak dużo można zrobić razem, ale i jak łatwo jest stracić spokój wewnętrzny, doznać na własnej skórze krzywdy od drugiego człowieka, który jest tuż obok. Takie doznania pokazują, jak wiele znaczą prawda oraz wsparcie drugiego człowieka i poczucie, że szczerość w życiu są najważniejsze.

 Szczególne słowa podziękowania kieruję do moich koleżanek wicedyrektor  Anny Świekatowskiej i Ewy Swaciak, ale i całego zespołu nauczycieli i specjalistów naszej szkoły. Współpraca z Wami jest przyjemnością, czasami szorstką, ale jak to w życiu i w tak dużym zespole. Razem można więcej, a my możemy bardzo dużo. Liczne sukcesy uczniów i nauczycieli, zrealizowane projekty przypomnę, że zrealizowaliśmy 6 projektów „Poznaj Polskę”, zakończyliśmy realizację „Narodowego Programu Rozwoju czytelnictwa”, „Posiłek w szkole i w domu” oraz „Laboratoria przyszłości”, czekamy na rozstrzygnięcie wniosku „Aktywna tablica SPE”. Wydarzenia publikowane na szkolnym face booku są dowodem, jak wiele się tutaj dzieje. Chcę bardzo wyraźnie powiedzieć, że mimo bardzo trudnego roku, odnieśliśmy najwięcej sukcesów od wielu lat, a to przecież zasługa nas wszystkich. Bardzo Wam dziękuję za pomoc i wsparcie, bez Was nie byłabym dzisiaj tutaj. Gratulacje oraz słowa uznania kieruję do wszystkich rodziców, którzy dzisiaj towarzyszą swoim dzieciom, a niektórzy odbierają listy gratulacyjne. Wiem, czym jest duma z dziecka, bo wiele lat temu przeżywaliśmy z mężem to samo uczucie „Bo w tym cały sens istnienia, żeby umieć żyć”, dzieci muszą iść w swoją dalszą drogę, a nasze zdanie – to ich wspieranie.

 Kolejne podziękowania kieruję do Rady Rodziców, której bardzo zależy na dobru wszystkich uczniów naszej szkoły, dziękuję za kolejny bardzo owocny rok naszej współpracy. Razem budujemy pozytywny wizerunek szkoły, zmieniamy ja razem i wspólnie podejmujemy decyzje. Dziękuję za Waszą pracę i zaangażowanie i nie byłabym sobą, gdybym nie poprosiła o więcej.

 Na zakończenie składam podziękowania skierowane są do pana Burmistrza Tomasza Kulczyńskiego. Przyszło nam współpracować w trudnych czasach: strajku nauczycieli podczas egzaminów, następnie pandemia COVID-19, a teraz sytuacja na Ukrainie jest kolejnym nowym wyzwaniem, z którym musieliśmy się zmierzyć. Podejmowaliśmy ważne i trudne decyzje, mające na planie pierwszym dobro uczniów oraz wszystkich pracowników szkoły. Dzięki determinacji obu stron, z każdym rokiem szkoła się rozwija, powstają nowe pracownie, realizujemy nowe projekty, a nauka wsparta jest nowoczesnymi technologiami oraz pomocami dydaktycznymi. Dziękuję za to wszystko w imieniu własnym, nauczycieli, rodziców oraz wszystkich uczniów.

Życzę Nam Wszystkim pięknych, zdrowych i spokojnych wakacji
i do zobaczenia we wrześniu.
Dorota Kyc
Dyrektor Szkoły Podstawowej
im. Odkrywców Polskiej Miedzi
w Chocianowie
24.06.2022r.